Jdi na obsah Jdi na menu

Dikobraz Jihoafrický

 

 

373.jpg

https://sekundaa.estranky.cz

1)Charakteristika:

  • Řád:Hlodavci                            
  • Třída:Savci
  • Čeleď:Dikobrazovití     

  • hmotnost: 18-30 kg
  • délka těla: 80-86 cm   

Dikobraz jihoafrický je ve svém areálu největším hlodavcem. Samice jsou v průměru ještě o jeden kilogram těžší než samci. Tmavá, přiléhavá a hrubá srst, která kryje břicho a končetiny, přechází na hlavě a na hřbetě ve hřívu, kterou zvířata v rozčilení naježí. Na zádi a ocase je srst přeměněna v tuhé, černo-bílé ostny, které mohou být až 50 cm dlouhé. Některé z kratších bodlin na ocase jsou navíc duté a když jimi dikobraz zatřese, vydávají chřestivý zvuk. Ostny jsou usazené v kůži jen velmi volně a snadno se uvolňují, rychle ale dorůstají.

 

 2)Výskyt: 

 Je hojný v celé subsaharské Africe,vyskytuje se až do výšky 2000m n.m. všude tam,kde je nějaký vegetační kryt.Obývá křoviny,savany i lesy,dává však přednost kamenitým oblastem,kde přes den snadno nachází úkryt.

3)Chování:

Dikobraz jihoafrický je aktivní převážně v noci, přes den odpočívá v doupatech pod kameny, v opuštěných norách hrabáče nebo si vyhrabává vlastní, až 20 m dlouhé nory. Jsou buď samotáři, nebo žijí v malých rodinných skupinkách do 6 jedinců.

4)Výživa:

Jsou to převážně býložravci, vyhrabávají kořeny, hlízy a cibule rostlin, pojídají ovoce a také okusují kůru ze stromů. V oblastech, kde je nedostatek fosforu, také okusují kosti.

 

 5)Ohrožení:

V případě ohrožení se dikobraz naježí a začne výhružně chrastit ostny. V případě, že to nepřítele neodežene, pokusí se jej nabodnout na ostny, které se při zapíchnutí do kůže snadno uvolňují. Dikobraz tak může způsobit i těžká zranění.

 

6)Rozmnožování:

 Samice je březí 3 měsíce a pak v noře vystlané trávou vrhne 1-4 dobře vyvinutá mláďata. Mladí dikobrazi jsou osrstění, mají otevřené oči a prořezané zuby, měkké ostny ztvrdnou až několik hodin po narození. Matka je kojí 3 nebo 4 měsíce, mláďata rychle rostou a v roce věku už mají plnou velikost. Samci pohlavně dospívají mezi 8 až 18 měsíci, samice mezi 6 až 16 měsíci věku. Dikobraz jihoafrický je na hlodavce dlouhověký a dožívá se 12-15 let.

 *Chov v naší škole:

U nás ve škole chováme také jednoho dikobraza tohoto druhu.Většinou ho necháváme ve druhém patře v pavilonu A,nebo má i výběh venku před školou.Je to velmi krásné zvíře i když nebezpečné.Bohužel máme jen jednoho dikobraza,který je samec.Do budoucna přemýšlíme o koupi samice.S tímto dikobrazem,který se menuje Arnošt,se může setkat každý ze školy,protože když jsme Arnošta kupovali,tak na něj sbírala celá škola.Na samici bude sbírat také celá škola a měla by se jmenovat Alka.Samici chceme,aby v některých třídách mohli být také dikobrazové.živíme ho ovoci a hlízami.Tak tohle je náš Arnošt.

 

 

Lukáš Mašek